BiaoJiOk Pentru toti cei nemultumiti de programele televiziunilor din Romania

Pentru toti cei nemultumiti de programele televiziunilor din Romania

"As vrea sa vad si eu doua exemple de emisiuni care promoveaza valorile", se vaita o prietena, pe Facebook. O sa astepte mult si bine. Nici o televiziune nu promoveaza valori. Nu e asta rolul lor. Televiziunile difuzeaza programe care pot gazdui, in conditii de audienta mare, spoturi de publicitate. Sunt niste firme, care fac profit, nu institutii de interes public. Valoarea sociala a unei televiziuni este egala, in mod normal, cu cea a unei fabrici de ciorapi. Si contabilitatile seamana, intre cele doua tipuri de firma. Numai in capul nostru este altceva.

Raed Arafat n-a ajuns "o valoare" dupa ce a fost promovat la tv. Nici Doroftei. Cei doi au avut doar norocul sa fie "valori" care fac si audienta. Dar din perspectiva unei televiziuni, Oana Zavoranu e o valoare mai mare chiar decat Arafat, pentru ca Zavoranca face ca spoturile de publicitate sa fie vandute pe bani frumosi. Si asta s-a intamplat dupa ce noi, poate chiar prietena mea care se afla in dilema expusa mai sus, ne-am uitat la emisiunile cu aceasta mahalagioaica profesionista. 

Publicul face grila televiziunilor, nu patronii. Adica noi. Cum a disparut muzica clasica de la televizor? A decis cineva - Sarbu, Voiculescu, Paunescu, Ghita, ca nu face audienta? Nu. N-a mai facut, pentru ca publicul nu s-a mai uitat la concerte simfonice. Iar patronii televiziunilor n-au vrut sa piarda publicul, adica banii.

Nu va mai uitati la ce nu va place. Da, e atat de simplu. Eu, de exemplu, am decis sa nu ma mai uit la Rares Bogdan. 

Nu e prost cine apare la tv. E prost cine se uita.

...............

Ai chef sa comentezi? Fa-o aici: www.facebook.com/bogdanstoica.ro 

© 2023 Bogdan Stoica